Pierwszy w Polsce kurs dotyczący leczenia zespołu przewlekłej żałoby/przedłużonej reakcji żałoby, które są zawarte w ICD11 i DSM-5-TR. Jest to żałoba trwająca dłużej niż 12 miesięcy, zazwyczaj są to lata. Bez odpowiedniego leczenia trwa aż do śmierci pacjenta, a jego życie jest pełne chorób i cierpienia. Cierpi też jego cała rodzina, ponieważ nie ma z nim kontaktu, a jakość relacji jest na bardzo niskim poziomie.


Profilaktyka choroby sierocej, uzależnień, chorób nowotworowych, kardiologicznych i prób samobójczych. Powrót do równowagi psychicznej i funkcjonowania społecznego.

Zapraszamy serdecznie wszystkich psychologów humanistycznych i behawiorystów. Kierujemy się w leczeniu empatią, współodczuwaniem a także wprowadzaniem eksperymentów behawioralnych po zdiagnozowaniu patologicznych czynników utrudniających przetwarzanie żałoby. Eksperymenty behawioralne są omawiane z pacjentem i są przez niego zaakceptowane. Główny nurt przewodni to humanistyczny i dostosowywanie się do pacjenta podczas procesu oraz jego potrzeb.


Naukowa Psychologia serdecznie zaprasza psychologów oraz studentów psychologii na kurs dotyczący leczenia zespołu przewlekłej żałoby i technik wspierających proces leczniczy ukierunkowany na powrót do równowagi psychicznej. Po zakupieniu kursu każdy psycholog dołącza do społeczności skupiającej specjalistów leczących zespół przewlekłej żałoby. Społeczność jest dostępna na platformie Naukowa Psychologia.


Pierwszy kurs obejmuje podstawy, a także studium przypadków wyleczonych w relacji matka-dziecko. Potrzeby są bardzo duże i liczone w dziesiątkach tysięcy ludzi w Polsce. Warto wziąć udział w kursie i zacząć leczyć pacjentów w swoim gabinecie. Pacjenci mogą przychodzić nawet z wieloletnimi żałobami.


Plan kursu:

·      Zespół przewlekłej żałoby wytyczne i objawy ICD 11, a DSM-5-TR

·      Cechy patologicznej żałoby

·      Jaka jest różnica pomiędzy zespołem przewlekłej żałoby, a depresją

·      Zachorowalność na nowotwory i choroby układu krążenia

·      Patologia żałoby a ryzyko uzależnienia i zachowań autoagresywnych

·      Fazy wyrażania smutku

·      Rozmowy o śmierci i umieraniu

·      Ustalenie procesu leczenia i rola wywiadu diagnostycznego

·      Patologiczne doświadczanie smutku

·      Czynniki, które wpływają na powstawanie patologii

·      Czynniki, które są ważne dla procesu leczniczego

·      Studium przypadków wyleczonych: żałoba trwająca powyżej 3, 5 i 20 lat

·      Jakie znaczenie ma ilość lat przeżywanej żałoby

·      Różnice pomiędzy kobietami, a mężczyznami

·      Jak pacjenci reagują po całkowitym wyleczeniu

·      O czym musisz pamiętać lecząc u pacjentów zespół przewlekłej żałoby

·      Profesor – mentor dzięki któremu powstał kurs.


Ilość materiału szkoleniowego: 4 godziny, 8 lekcji. Lekcje można w każdym momencie zatrzymać, oglądać kilkukrotnie i do każdej z lekcji można wrócić. Czas dostępu dożywotni – dopóki będzie istnieć firma Naukowa Psychologia. Nieograniczona możliwość zadawania pytań na Społeczności Psychologów Profesjonalistów.


Program z podziałem na lekcje:

Lekcja 1 - Jaka jest różnica pomiędzy zespołem przewlekłej żałoby, a depresją

Lekcja 2 - Zespół przewlekłej żałoby wytyczne i objawy ICD 11, a DSM-5-TR

Zachorowalność na nowotwory i choroby układu krążenia

Lekcja 3 - Cechy patologicznej żałoby

Patologia żałoby a ryzyko uzależnienia i zachowań autoagresywnych

Lekcja 4 - Fazy wyrażania smutku

Lekcja 5 - Rozmowy o śmierci i umieraniu

Ustalenie procesu leczenia i rola wywiadu diagnostycznego

Patologiczne doświadczanie smutku

Czynniki, które wpływają na powstawanie patologii

Lekcja 6 Czynniki, które są ważne dla procesu leczniczego

Studium przypadków wyleczonych: żałoba trwająca powyżej 3, 5 i 20 lat

Lekcja 7

Studium przypadków wyleczonych: żałoba trwająca powyżej 3, 5 i 20 lat

Lekcja 8

Jakie znaczenie ma ilość lat przeżywanej żałoby

Różnice pomiędzy kobietami, a mężczyznami

Jak pacjenci reagują po całkowitym wyleczeniu

O czym musisz pamiętać lecząc u pacjentów zespół przewlekłej żałoby

Profesor – mentor dzięki któremu powstał kurs

Certyfikat uczestnictwa w kursie - wzór. Po zakupieniu dostępu do kursu certyfikat zostanie przesłany w pliku PDF.


Kurs składa się z 8 lekcji:

Lekcja 1 - 14:55

Lekcja 2 - 17:30

Lekcja 3 - 33:19

Lekcja 4 - 43:16

Lekcja 5 - 36:17

Lekcja 6 - 34:09

Lekcja 7 - 39:32

Lekcja 8 - 25:20


Trwa w sumie 4 godziny.

W większości przypadków zespół przewlekłej żałoby/przedłużona reakcja żałoby nie są diagnozowane u pacjentów w Polsce. Przekłada się to na niską wyleczalność tego zaburzenia. Patologię żałoby można w łatwy sposób wyleczyć bazując na nurcie humanistycznym i dostosowując poszczególne techniki behawioralne do danego określonego przypadku patologii. Proces taki zajmuje około 2-3 miesięcy aktywnej pracy z pacjentem. Może być to troszkę dłuższy proces jeśli jest więcej osób zmarłych (więcej aktywnej żałoby), bądź występuje bardzo dużo czynników patologicznych. Pacjenci często trwają latami w stanie zawieszenia. Leki psychiatrycznie nie pomagają i mają niską skuteczność. Pacjenci nie potrafią funkcjonować społecznie oraz zawodowo. Powoduje to, że są narażeni na ryzyko zachorowania na ciężkie nieuleczalne choroby, na rozwód i rozpad rodziny, na brak przywiązania do nowo narodzonego dziecka i zahamowanie jego rozwoju, a także na popełnianie prób samobójczych wynikających z braku relacji z innymi.


Naukowa Psychologia zaprasza do nauczenia się technik pracy z pacjentem w celu jego wyleczenia.


To nie jest psychoterapia tylko terapia psychologiczna ukierunkowana na powrót do równowagi psychicznej pacjenta, a także włączenie go do poprawnego funkcjonowania społecznego.


Prowadząca: mgr Katarzyna Garlicka – psycholog humanistyczny i behawiorysta

Aktualnie pracuje w Poradni Psychologicznej. Leczy skutecznie zespół przewlekłej żałoby. Specjalizuje się w zaburzeniach depresyjnych, lękowych, psychosomatycznych oraz adaptacyjnych.

Absolwentka jednolitych studiów magisterskich Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Doświadczenie zdobywała: Poradnia Zdrowia Psychicznego w Novum Med, Poradnia Zdrowia Psychicznego w Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień AL-MED w Wodzisławiu Śląskim, Archidiecezjalnym Domu Hospicyjnym św. Jana Pawła II w Katowicach, SPZOZ Repty – Górnośląskim Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, Fundacji KIS Leonardo i Małopolskim Centrum Profilaktyki w Krakowie.

Kieruje się nurtem humanistycznym opartym na współpracy, empatii, szacunku i poszukiwaniu rozwiązań problemów życiowych dostosowanych do potrzeb pacjentów. Wierzy w to, że pacjent posiada wszelkie zasoby do tego, aby żyć w dobrostanie psychicznym niezależnie od czynników zewnętrznych. Wspiera w procesie dochodzenia do równowagi psychicznej po przeżytych traumach oraz pomaga pokonać blokady psychiczne. Stosuje też eksperymenty behawioralne dostosowane do potrzeb pacjentów. Opiekowała się i wspierała przez ponad 15 lat babcię, która chorowała na zespół przewlekłej żałoby. Nie wiedząc o tym, że można wyleczyć to zaburzenie. Dziś dokładnie wie w jaki sposób poprowadzić pacjenta, aby wyzdrowiał. Dzieli się swoją wiedzą poprzez kursy.

Czy kurs jest udostępniony bezterminowo?

Tak można korzystać z kursu w każdym momencie po zakupie. Nie ma limitu czasu do nauczenia się poszczególnych lekcji. Można go otwierać niezliczoną ilość razy. Raz zakupiony będzie na stałe przypisany i udostępniony do konta użytkownika.

Do kogo skierowany jest kurs?

Kurs skierowany jest do studentów psychologii ostatnich lat studiów oraz psychologów, którzy pracują z pacjentami w swoich gabinetach prywatnych oraz poradniach. Mogą go również zakupić specjaliści, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej informacji na temat zaburzenia: zespół przewlekłej żałoby/przedłużona reakcja żałoby.

Czy warto zainwestować w ten kurs?

Oczywiście, że tak. Bardzo wielu pacjentów choruje na zespół przewlekłej żałoby i nie otrzymuje odpowiedniej opieki, ponieważ inne metody nie są skuteczne. Często jest stawiana pacjentom błędna diagnoza taka jak depresja, bądź psychosomatyka. Pacjenci chodzą po różnych specjalistach od neurologa do psychiatry, jak również psychoterapeuty i nikt nie jest w stanie im pomóc. Odpowiednim specjalistą do którego powinni się zgłosić jest psycholog. Cena kursu nie jest wysoka, ponieważ proces z takim pacjentem trwa w przypadku jednej żałoby około 2-3 miesiące. Jeśli jest więcej osób zmarłych i u pacjenta występuje kilka takich otwartych procesów żałobnych to wtedy nawet około 6 miesięcy. Tak więc inwestycja w kurs się szybko zwróci. Zapotrzebowanie jest ogromne na tego typu specjalistów są to tysiące pacjentów w każdym regionie Polski.

Czy po kursie mogę rozpocząć procesy prowadzenia pacjentów?

Oczywiście, że tak kurs przygotowuje do postawienia odpowiedniej diagnozy oraz rozpoczęcia procesu z pacjentem nad zespołem przewlekłej żałoby i pracy nad tym schorzeniem aż do wyleczenia. Bardziej zaawansowane przypadki będą omawiane w kolejnych kursach. Kurs pomaga w odpowiedniej diagnozie i jest oparty na prawdziwych studiach przypadków. Dzięki temu, że jest to kurs jest bardzo duża ilość rzetelnej wiedzy i informacji, których nie można byłoby przyswoić na szkoleniu. Każdą lekcje można zatrzymać w momencie gdy mamy już przesyt wiedzą i wrócić do niej wtedy gdy będziemy mieć na to siłę. W związku z tym, że tematyka śmierci jest dosyć ciężkim obszarem, kurs jest odpowiednią formą nabywania specjalistycznej wiedzy przez psychologa.

Jakiej grupy wiekowej dotyczy kurs?

Kurs podstawowy dotyczy pacjentów, którzy ukończyli 18 rok życia. W przypadku dzieci i młodzieży powstanie osobny kurs zaawansowany.

Czy muszę odbyć kurs podstawowy jeśli jestem zainteresowany/a inny kursem dotyczącym zespołu przewlekłej żałoby?

Tak. Kurs podstawowy jest obowiązkowy. Bez niego psycholog nie będzie w stanie zrozumieć mechanizmów, które występują w całym procesie. Kursy zaawansowane są rozwinięciem kursu podstawowego.

Czy jest możliwość wystawienia faktury?

Tak. Na wszystko to co kupujesz w Naukowej Psychologii możemy wystawić fakturę. Wystarczy zakupić produkt i napisać do nas maila z prośbą o przesłanie faktury.

W jaki sposób mam zostawić swoje dane do wystawienia faktury?

Dane po zakupie danego produktu można uzupełnić na swoim koncie. Szczegółowe uzupełnienie konta nie jest wymagane dla każdego kto zakłada u nas konto. Jest to jedna z możliwości. Jeśli konto jest uzupełnione to wtedy bierzemy dane z profilu, albo można wysłać nam dane na maila na które ma zostać wystawiona faktura.

Dlaczego powstał kurs?

Kurs powstał ponieważ wiele specjalistów chciało wziąć udział w szkoleniu. Niestety część z nich nie mogła uczestniczyć w żadnej edycji ze względu na brak możliwości pogodzenia terminu z innymi aktywnościami. Część z zainteresowanych miała możliwość uczestniczyć w szkoleniu, jednak każdy z nich otrzymał dostęp do kursu. W związku z tym, że psycholog, który realizował szkolenia po każdym z nich doświadczał flashbacków został opracowany kurs, który po pierwsze jest dostępny o każdej porze dnia i nocy, a po drugie nie obciąża psychicznie psychologa, który powinien go prowadzić. Dlatego może się on zająć opracowywaniem kolejnych kursów dla Naukowej Psychologii. Uczestnik kursu również może dawkować sobie odpowiednią ilość materiału do pracy.

Kiedy otrzymam certyfikat uczestnictwa w kursie?

Staramy się do 2-3 dni od zakupu wystawić certyfikat, który zostanie przesłany na adres mailowy podany podczas zakładania konta. Proszę jednak uwzględnić czas oczekiwania maksymalnie do 7 dni.




Masz pytania dotyczące kursu? Wyślij maila na adres [email protected]

Odpowiemy.

Newsletter - zapisz się - ruszamy na wiosnę

Rozwijaj się z nami