Humaniści twierdzą, że zaburzenia pojawiają w wyniku braku zaspokajania własnych potrzeb. Ważną rolę odrywają wartości życiowe, osobowość, temperament, motywacja i relacje


Behawioryści i psycholodzy stresu, traumy, zdrowia, społecznej zwracają uwagę na związek pomiędzy czynnikami. Rodzaj związku i proces ma znaczenie dla pojawiania się chorób oraz utrzymywania zaburzeń


W celu zrealizowania założeń leczenia należy uzwględnić wszystkie procesy, które pomogą wyleczyć u pacjenta przyczyny i rozwiązać jego problemy. Proces leczniczy kończy się dobrostanem pacjenta


Sukcesy pacjentów mgr Katarzyna Garlicka psycholog


Imiona pacjentów zostały zmienione

Cofnęły się uporczywe objawy psychosomatyczne, które utrudniały życie każdego dnia.
Iwona
psychosomatyka
Ustalenie swojej ścieżki kariery spójnej z posiadanymi zasobami i otworzenie się ponownie na miłość. Poznanie wymarzonego mężczyzny z którym rozpoczęła budowę związku.
Jolanta
brak świadomości dotyczącej własnych zasobów oraz umiejętności, trudności z określeniem potrzeb w relacji. dostosowywanie się do partnera zapominając o sobie, brak sukcesów w sferze zawodowej
Po kilku miesiącach procesu całkowita remisja objawów depresji. Potwierdzenie od lekarza psychiatry. Życie w zgodzie ze swoimi wartościami.
Monika
leczona wiele lat psychiatrycznie i psychoterapeutycznie - bez efektów
Zmniejszenie lęku i stresu na co dzień. Odczuwanie poczucia bezpieczeństwa oraz uczucia spokoju.
Iwona
brak umiejętności zarządzania stresem i niska kontrola
Postawienie granic bliskiej osobie, która miała zaburzenia osobowości i stosowała przemoc. Dbanie o własne plany i zamierzenia.
Dorota
trudności w asertywności, brak realizowania własnych planów
Zakończenie toksycznej relacji, która trwała wiele lat i pacjentka przez to zachorowała na depresję. Wyleczenie i pełna remisja objawów.
Klaudia
brak umiejętności zakańczania relacji, depresja
Zmniejszenie bardzo wysokiego przewlekłego stresu i poprawa funkcjonowania serca. Potwierdzenie od kardiologa. Nauczenie się dbania o własne potrzeby.
Michalina
mąż narcyz, trudności w ustaleniu granic i dbaniu o własne potrzeby
Rozpoczęcie poszukiwań nowej pracy i jej otrzymanie. Pewność siebie i dobra samoocena w kontekście pracownika. Przepracowanie wszystkich traumatycznych i stresujących wspomnień z ostatniego miejsca pracy.
Barbara
przemoc w byłym miejscu pracy/mobbing/duży lęk i stres.
Powrót do społeczeństwa poprzez wychodzenie z domu. Ponowne nawiązywanie relacji z innymi. Radość w kontakcie i emocje pozytywne. Zmniejszenie lęku i wyleczenie depresji.
Iza
zamknięcie w domu, wysoki lęk i depresja
Umiejętność stawiania granic pomimo ciągłej chęci naruszania ich przez agresora. Relacja z ojcem nie jest ważniejsza niż potrzeby pacjentki. Poprawa stanu psychicznego i zmniejszenie stresu. Czerpanie emocji pozytywnych z zainteresowań.
Daria
relacja z ojcem psychopatą, depresja i wysoki stres.
Całkowita likwidacja ataków paniki i zaburzeń lękowych w miejscu pracy. Zmniejszenie poziomu stresu i wygaszenie traumy. Zwiększenie kontroli w pracy. Całkowite odstawienie pod kontrolą lekarza leków psychiatrycznych.
Bożena
pzeciążenie wynikające z traumatycznych doświadczeń i zbyt wysokiego przewlekłego stresu
Wyleczenie z zespołu przewlekłej żałoby. Była Głęboka żałoba trwała kilka lat - śmierć rodzica. Przetworzenie wszystkich traumatycznych wspomnień. Nawiązanie relacji i więzi społecznych.
Julia
głęboka żałoba i dużo cierpienia, trudności w przeżyciu traum dotyczących opieki nad bliskim
Podczas wywiadu i pracy s psychologiem bardzo duże wahania nastroju. Interwencje i kontrakt na życie. Podejrzenie ChAD. Zmniejszenie lęku przed rozpoczęciem leczenia psychiatrycznego. Pacjent ustabilizowany lekami i zadowolony.
Roman
wysoki lęk przed pójściem do lekarza psychiatry, brak leczenia lekami, częste kryzysy suicudalne., samookaleczanie się
Brak pojawiania się ataków paniki i występowania podwyższonego poziomu lęku. Wszystkie stresory, które wywoływały stres zostały zdezaktywowane. Całkowite odstawienie leków psychiatrycznych.
Judyta
wysoki lęk, ataki paniki
Znacząca poprawa relacji z mężem i dzieckiem. Wzmocnienie więzi. Powrót do relacji z koleżankami i czerpanie z tego emocji pozytywnych. Wyleczenie objawów depresji. Zostało OCD. Przekierowanie do psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego.
Karolina
trudności w relacji z mężem i dzieckiem, słabe relacje z koleżankami, koncentracja tylko na OCD, depresja
Otrzymanie diagnozy uzależnienia. Brak wsparcia w okresie ciąży. Ciąża zagrożona aktywnym uzależnieniem. Przekierowanie pacjentki do terapeuty uzależnień w trybie pilnym.
Danuta
wieloletnia terapia psychologiczna - bez efektów, brak diagnozy uzależnienia
Zadbanie o własne marzenia i założenie firmy z której będzie miała swoje pieniądze. Nawiązanie relacji z koleżanką, która daje jej dużo emocji pozytywnych. Odpoczywa u koleżanki od męża. Ma tam poczucie bezpieczeństwa. Pacjentka została skierowana na terapie par.
Ilona
mąż sadystyczny i sarkastyczny, pacjentka z wysoką wrażliwością, wysoki lęk
Pacjentka całkowicie wyleczona z zespołu przewlekłej żałoby. Przebywała w żałobie ponad 3 lata. Wzmocnienie więzi z mężem i nabycie przywiązania do dziecka. Całkowity powrót do równowagi psychicznej. Odstawienie leków psychiatrycznych.
Zuzanna
ciężki stan żałobny, leczona psychiatrycznie na depresję, słabe relacje z mężem i brak więzi z dzieckiem
Podjęcie decyzji dotyczącej przejęcia całkowitej opieki nad dziećmi i wysłanie wniosku o alimenty na dzieci. Dotychczasowa opieka naprzemienna spowodowała bardzo duży stres zarówno dla pacjentki jak również dzieci, które zaczęły mieć lęki i trudności ze snem. Organizacja domu dla dzieci a także przeprowadzenie rozmowy z byłym mężem na temat alimentów. Przekierowanie dzieci do psychologa. Zadbanie o własne potrzeby w tym pożywienie, czy woda.
Renata
leczona psychiatrycznie od 2 lat, brak zaspokajania potrzeb podstawowych, duże osłabienie, wyczerpanie i częste bóle głowy, duży stres
Wsparcie pacjentki w poszukiwaniu partnera, który zaakceptuje jej nieuleczalną chorobę prowadzącą do niepełnosprawności. Znalezienie partnera. Wygaszenie depresji wynikającej z braku realizowania potrzeby miłości. Zwiększenie poczucia własnej wartości.
Teresa
brak partnera, niskie poczucie własnej wartości, brak sensu życia
Zbudowanie nowej relacji partnerskiej, pomimo przeszłości w której była relacja przemocowa i toksyczna. Otworzenie się na relacje i czerpanie z tego emocji pozytywnych.
Jan
trudności w wejściu w nową relacje, wiele doświadczeń przemocy psychicznej
Po wieloletniej ostrej przemocy psychicznej złożenie pozwu o rozwód i alimenty na dzieci. Zabezpieczenie dzieci i wyprowadzka z domu. Nabycie umiejętności asertywności oraz dbania o potrzeby własne i dzieci.
Marta
bardzo duży stres i lęk, brak wiedzy dotyczącej przemocy psychicznej i jej konsekwencji na psychikę, trudności z podejmowaniem decyzji
Wsparcie w organizacji życia w opiece nad chorym nieuleczalnie dzieckiem. Zmniejszenie stresu i lęku. Zwiększenie kontroli nad opieką i zadbanie o własne potrzeby, aby nie narażać się na pojawienie się kolejnych chorób. Organizacja dostępu do opieki lekarskiej dla dziecka.
Klaudia
opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem, brak zaspokajania własnych potrzeb, duży stres dotyczący pojawienia się infekcji, choroby fizyczne
Polepszenie relacji z partnerem. Zadbanie o własne potrzeby w tym finansowe. Wprowadzenie podziału obowiązków i rozliczania. Większe zaangażowanie i szacunek od partnera.
Weronika
trudności w powiedzeniu partnerowi o swoich potrzebach, wykorzystywanie przez partnera finansowe
Wygaszenie bardzo dużego konfliktu z córką, który trwał wiele miesięcy i pojednanie rodzin. Umiejętności utrzymywania relacji z córką. Wyleczenie całkowite depresji. Zadbanie o własne potrzeby.
Magdalena
córka antyspołeczna i egocentryczna, trudności w relacji z matką, depresja u matki
Wsparcie w różnych zadaniach dotyczących ułatwienia życia osobie niepełnosprawnej. Wsparcie emocjonalne podczas rehabilitacji i podejmowania się kolejnego leczenia.
Daniel
chorujący na nieuleczalną chorobę prowadzącą do pełnej niepełnosprawności
Całkowite wyleczenie zespołu przewlekłej żałoby. Śmierć rodzica. Wspieranie podczas zagrożonej ciąży. Wzmocnienie więzi z mężem i przywiązania do dziecka. Umiejętności zajmowania się dzieckiem i odbudowywanie z nim więzi.
Kamila
głęboka żałoba od kilku lat, brak więzi, trudności w opiece nad dzieckiem, zagrożona ciąża
Otrzymanie diagnozy uzależnienia od narkotyków i podjęcie się leczenia. Zmniejszenie lęku dotyczącego rozpoczęcia terapii uzależnień. Przekierowanie pacjenta do terapeuty uzależnień.
Adam
wysokie lęki po odstawieniu, brak wiedzy dotyczącej uzależnienia
Polepszenie relacji z dziećmi. Normalne spożywanie przez dzieci śniadań. Zmniejszenie swojej dyrektywności i nadawanie więcej praw oraz wolności dzieciom.
Irena
słabe relacje z dziećmi, bunt dzieci i trudności z karmieniem
Zadbanie o własne potrzeby i organizacja urlopów. Podział opieki pomiędzy innych członków rodziny. Pomoc podczas ubiegania się o dofinansowanie w ramach remontu łazienki dostosowanej do osób niepełnosprawnych.
Paulina
opieka nad chorującą nieuleczalnie córką, która jest leżąca, wyczerpanie
Całkowite wyleczenie zespołu przewlekłej żałoby. Śmierć rodzica wiele lat temu w wieku dziecięcym. Nawiązanie relacji z partnerskiej i uzyskanie emocji pozytywnych. Odkrycie odpowiedniej ścieżki kariery i otrzymanie pracy marzeń.
Justyna
głęboka żałoba, trudności w zbudowaniu związku, brak satysfakcji z życia, brak osiągnięć zawodowych
Podjęcie decyzji o rozwodzie i przejęciu opieki nad dziećmi. Złożenie wniosku o alimenty. Mąż uzależniony od alkoholu brak zainteresowania dziećmi i żoną. Nie chciał podjąć się leczenia. Zadbanie o własne potrzeby i dzieci. Znalezienie partnera, który jest wspierający. Brak objawów depresji.
Karina
brak wsparcia ze strony męża i opieki nad dziećmi, rozmyślanie o rozwodzie, depresja, utrzymywanie całego domu samodzielnie
Zmniejszenie poziomu stresu i wyczerpania. Umiejętności zarządzania stresem i dbania o własne potrzeby w tym sen oraz jedzenie
Agnieszka
wyczerpanie związane z nadgodzinami w pracy i nienormowanym czasem pracy
Po przeprowadzonym wywiadzie okazało się że pacjent jest uzależniony od hazardu. Pacjent dostrzegł korzyści z podjęcia się terapii uzależnień. Przekierowanie do terapeuty.
Marcin
brak diagnozy uzależnienia, pierwsza wizyta u specjalisty
Odzyskanie praw do widzenia się z dzieckiem. Lepsza opieka nad dzieckiem i większe zrozumienie jego potrzeb. Radość z przebywania z synem.
Karol
ograniczanie dostępności do widzenia się z dzieckiem, opieka nad dzieckiem zależna od socjopatycznej matki
Po pogłębionym wywiadzie zły stan psychiczny związany z zablokowaniem emocji w ciele. Dotychczas pacjentka leczona jedynie standardowymi terapiami. Przekierowanie do terapeutów pracujących z ciałem.
Maja
leczona psychiatrycznie i pscyhoeterpaeutycznie - bez efektów
Podczas pogłębionego wywiadu okazało się, że pacjentka jest uzależniona od hazardu i ma trudności w budowaniu relacji. Przekierowanie do terapeuty uzależnień
Nina
brak świadomości dotyczącej uzależnienia, zgłoszenie się wynikające z trudności w relacjach
Akceptacja swoich możliwości wynikających z niepełnosprawności. Utwierdzenie w wyborze odpowiedniego kierunku kursu. Wzmocnienie poczucia własnej wartości. Zaprzestanie przejmowania się opinią innych i akceptacja swoich przekonań dotyczących sposobu pracy.
Ala
niepełnosprawność i nauka nowego zawodu, wątpliwości dotyczące ścieżki kariery, niskie poczucie własnej wartości
Pacjentka zgłosiła się po próbie. Nie dostała się do szpitala. Kontrakt na życie - uzyskanie wsparcia od matki. Rozmowa z matką na temat opieki nad córką. Uzyskanie emocji pozytywnych z pasji pacjentki oraz bliskich relacji. Ukierunkowanie na przyszłość w której wyprowadza się z domu.
Małgorzata
kryzys suicydalny, niskie wsparcie społeczne, silnie przemocowy ojciec,
Nauczenie komunikowania się z innymi i rozmawiania o własnych potrzebach. Umiejętność asertywności. Dbanie o własne potrzeby
Natalia
dyrektywny i natarczywy ojciec, wrażliwość i emepatyczność, trudności w komunikacji
Zmniejszenie lęku podczas jazdy samochodem. Zwiększenie pewności siebie i kontroli. Przepracowanie wszystkich stresujących sytuacji, które mogłyby się wydarzyć na drodze. Jazda samochodem - codziennie. Brak stresu.
Marysia
lęk przed jazdą samochodem, trudności w koncetracji, odczuwanie wysokiego stresu
Wzmocnienie u pacjentki więzi z dziećmi, złe samopoczucie wynikało również z pojawienia się nowotworów. Pacjentka została przekierowana na zabieg do szpitala. Wzmocnienie więzi z mężem. Kontrakt na życie. Czerpanie emocji pozytywnych z opieki nad dziećmi. Asertywność w stosunku do rodziców.
Anna
kryzys suicydalny, niskie wsparcie, przemoc ze strony ojca i natarczywość matki
Podczas wywiadu pogłębionego okazało się, że pacjentka ma kryzys egzystencjalny. Psychologia humanistyczna jest za płytka do tego typu zaburzeń. Przekierowanie do konkretnego logoterapeuty.
Agata
pacjentka leczona wieloletnio psychiatrycznie i psychoterpaeutycznie - bez efektów, depresja
Wysłuchanie pacjentki i jej traumatycznych wydarzeń. Wzmocnienie poczucia własnej wartości i odciążenie od odpowiedzialności za to co się stało. Przekierowanie pacjentki do psychoterapeuty EMDR.
Justyna
przemoc seksualna i napaść
Polepszenie wspierających relacji i zakończenie toksycznych. Nauczenie poprawnego odczytywania intencji innych osób. Nauczenie komunikacji i mówienia innym o swoich potrzebach.
Kajetan
agresja w stosunku do innych, trudności w odczytywaniu intencji innych ludzi, słabe relacje
Wzmocnienie pacjentki i odciążenie jej od odpowiedzialności za to co ją spotkało. Pacjentka zaczęła nawiązywać relacje internetowe z mężczyznami i zmniejszyła swoją blokadę. Zmotywowana do rozpoczęcia procesu leczniczego dotyczącego leczenia traum seksualnych. Przekierowanie do psychoterapeuty EMDR.
Anastazja
przemoc seksualna, pierwszy raz u specjalisty, traumatyczne wydarzenia, przemoc fizyczna ze strony matki
Zmniejszenie stresu i poziomu lęku. Nauczenie asertywności i wyznaczenia granic. Uzyskanie podbitego dzienniczka praktyk. Przepracowanie stresujących sytuacji, które wywoływała szefowa.
Alicja
stres na praktykach zawodowych, trudności w asertywnści, mobbing
Matka pacjenta jak i on poszerzyli samoświadomość potrzeb pacjenta. Polepszyli również komunikacje. Matka pacjenta nie będzie taka zaborcza i dyrektywna oraz pozwoli mu na zaspokajanie potrzeb.
Łukasz
niepełnosprawność intelektualna, trudności w komunikacji ze swoją matką, brak zaspokojonych potrzeb podstawowych
Zmniejszenie lęku przed różnymi stresującymi sytuacjami na drodze. Zanik myśli katastroficznych dotyczących pozostania kierowcą. Pacjentka po uzyskaniu prawo jazdy, które zdała dzięki terapii zaczęła jeździć normalnie do pracy.
Pola
chad, wysoki lęk dotyczący jazdy samochodem, pacjentka na stałe ustablizowana lekami psychiatrycznymi
Zadbanie o potrzeby w tym poczucie bezpieczeństwa. Organizacja dojazdów do szkoły zmniejszająca ryzyko wystąpienia ataków. Akceptacja swojego wyglądu. Nauczenie metod hamujących występowania ataków paniki.
Maryla
przemoc rówieśnicza trawająca wiele lat, nieskuteczne interwencje, zastraszanie, wysoki lęk przed dojazdem do szkoły, ataki paniki
Przetworzenie traum dotyczących stosowanej przemocy w stosunku do pacjentki przez jej męża. Wzmocnienie poczucia własnej wartości, odbudowanie relacji z koleżankami i nawiązanie pierwszej relacji partnerskiej z nowym mężczyzną po rozwodzie.
Kinga
brak relacji, ciężki rozwój oraz utrata majątku, depresja i niskie poczucie własnej wartości, wiele traum, bezsenność
Opracowanie planu w którym jest zadbanie o poczucie bezpieczeństwa wszystkich domowników. Psychoedukacja i zapoznanie pacjenta ze schematem uzależnienia oraz jak postępować z taką osobą.
Angelika
wysoki lęk i brak poczucia bezpieczeństwa, zagrożenie dla domowników, powrót wujka do domu z zagranicy
Zmniejszenie poziomu stresu i zwiększenie kontroli. Rozmowa z matką i zakup potrzebnych podręczników. Nauczenie się technik hamujących występowanie ataków paniki. Zmniejszenie lęku przed oceną nauczycielki. Rozpoczęcie korepetycji u kolegi.
Gabriel
trudność w poradzeniu sobie z matematyką, wysoki lęk dotyczący braku przejścia do następnej klasy, ataki paniki
Kontrakt na życie - mocne wartości rodzinne. Wzmocnienie relacji z bliskimi - żona i dzieci. Przekierowanie do terapeuty uzależnień.
Błażej
kryzys suicydalny, uzależnienie, niskie wsparcie
Wzmocnienie poczucia własnej wartości i akceptacji własnego wyglądu. Wsparcie w podjęciu decyzji dotyczącej zapisania się na operacje. Polepszenie relacji ze swoim wieloletnim partnerem. Przyjęcie zaręczyn.
Paulina
wysoki lęk przed przyjęciem zaręczyn, brak pewności w związku, trudności w podjęciu decyzji, niskie poczucie własnej wartości
Przeżycie całego cierpienia związanego z utratą żony. Uzyskanie dystansu i złożenie pozwu do sądu dotyczącego rozwodu, a także o przejęcie opieki nad dziećmi oraz uzyskanie alimentów.
Mariusz
zdrada żony, kochanek od kilku miesięcy, brak skruchy żony i rozbicie całej rodziny
Utwierdzenie się w przekonaniu o wyborze studiów lekarskich. Zmniejszenie poziomu lęku. Przetworzenie traumatycznych wspomnień dotyczących śmierci bliskiej osoby.
Jolanta
lęk przed śmiercią, trudności w wyborze kierunku studiów. traumatyczne przeżycia dotyczące śmierci bliskiej osoby
Pacjent zgłosił się w kryzysie suicydalnym. Podpisany kontrakt na życie - mocne wartości związane z wiarą w Boga, zwrócenie się w kierunku religii, odbudowanie życia pacjenta. Nawiązanie relacji z nową partnerką, znalezienie pracy w której zaczął zarabiać dobre pieniądze i na bieżąco spłacał swoje długie.
Filip
bardzo duże długi, załamanie nerwowe, opuszczenie przez kobietę, brak wsparcia
Zmniejszenie przewlekłego stresu, wsparcie w przetworzeniu wszystkich traumatycznych przeżyć, analiza sytuacji zawodowych i postępowania w miejscu pracy. Wzmocnienie u pacjenta poczucia własnej wartości i odciążenie go od odpowiedzialności za wystąpienie choroby zawodowej
Janek
wyczerpanie i wypalenie zawodowe, przejście na wcześniejszą emeryturę
Uzyskanie pomocy w instytucjach, które wspierają prawnie ofiary przemocy. Wzmocnienie poczucia własnej wartości i udzielenie wsparcia. Wzmocnienie relacji z mężem. Przekierowanie pacjentki na terapię grupową.
Aleksandra
zagrożenie życia ze strony matki i ojca, nękanie, głęboka depresja
Poszerzenie świadomości dotyczącej budowania relacji małżeńskiej. Zadbanie o własne potrzeby. Postawienie granicy żonie w niektórych sytuacjach. Wzmocnienie relacji małżeńskiej.
Michał
problemy z żoną, która jest dyrektywna, brak asertywności, słaba relacja małżeńska
Zmniejszenie oczekiwań w stosunku do dziecka i polepszenie relacji. Dawanie więcej nagród. Poszerzenie samoświadomości dotyczącej roli matki.
Maria
matka dziecka niepełnosprawnego, trudności w wychowaniu i opiece
Wsparcie podczas choroby nowotworowej. Nauczenie strategii radzenia sobie z przewlekłym stresem. Wzmocnienie relacji z bliskimi. Zmniejszenie lęku i uzyskanie poczucia bezpieczeństwa.
Laura
choroba nowotworowa, duży lęk i przewlekły stres
Wsparcie w wyszukaniu odpowiedniego prawnika, który przygotował pacjentkę do rozprawy. Zmniejszenie lęku i stresu przed pozwanym.
Oliwia
sprawa sądowa o alimenty, niskie wsparcie, trudności w uzyskaniu pomocy
Podczas pogłebionego wywiadu okazało się że pacjentka jest osobą współuzależnioną. Całkowicie jest przywiązana do swojej matki, która jest uzależniona od alkoholu. Ma trudności w realizowaniu własnych planów. Pacjentka została przekierowana do terapeuty zajmującego się współuzależnieniem.
Anita
trudności w dbaniu o własne potrzeby, koncentracja na mężu, który ją zostawił, całkowite dostosowywanie się do matki
Polepszenie relacji z żoną i lepsze jej zrozumienie. Zadbanie o własne potrzeby dotyczące odpoczynku. Przekierowanie do lekarza psychiatry - diagnoza wieloletnia bezsenność.
Karol
wyczerpanie, zaburzenia snu i mało odpoczynku, słabe relacje z żoną
Pogodzenie się z byłą żoną i ponowne zamieszkanie całą rodziną. Wzmocnienie relacji małżeńskiej i rozpalenie na nowo miłości. Wykrycie trudności w opiece nad dziećmi i nauka wychowania ich dzięki stosowaniu nagród oraz kar. Brak objawów depresji.
Maciej
głęboka depresja, po rozwodzie, trudności w wychowywaniu dzieci
Wzmocnienie więzi z dzieckiem i mężem. Przetworzenie traumatycznych wydarzeń, które występowały podczas wielogodzinnego porodu. Organizacja opieki nad dzieckiem.
Nadia
trauma poporodowa, trudności w opiece nad dzieckiem, słabe relacje
Po przeprowadzeniu pogłębionego wywiadu okazało się że pacjentka jest uzależniona od jedzenia. Cała jej uwaga jest skoncentrowana na spożywaniu pokarmów. Ma wiele ataków objadania się. Została przekierowana do terapeuty.
Amanda
wieloletnia terapia psychologiczna - bez efektów, brak diagnozy
Polepszenie relacji z partnerem i zmniejszenie lęku dzięki jego pomocy. Nauczenie strategii radzenia sobie ze stresem - zmniejszenie stresu w miejscu pracy.
Sofia
wysoki lęk, słabe relacje, przewlekły stres w pracy
Całkowite zlikwidowanie objawów i regresja choroby. Powrót do normalnych posiłków. Zbudowanie samooceny niezwiązanej z wyglądem. Polepszenie relacji z koleżankami i kolegami. Wzmocnienie więzi z rodzicami. Prośba o rozpoczęcie leczenia u ginekologa. Przywrócenie okresu.
Helena
jadłowstręt, słabe relacje, choroby fizyczne, brak okresu, słabość
Poszerzenie samoświadomości dotyczącej zaburzenia borderline. Złagodzenie aktualnego kryzysu. Decyzja pacjentki dotycząca ratowania aktualnego związku. Przekierowanie pacjentki na terapię par.
Gabriela
depresja, kryzys w związku
Przetworzenie traumatycznych wydarzeń i bezpośredniego ataku na pacjenta. Podjęcie przez pacjenta decyzji dotyczącej zakończenia relacji z byłym przyjacielem. Wsparcie w procesie zakańczania relacji. Wzmocnienie więzi ze swoją dziewczyną. Polepszenie relacji z innymi kolegami.
Jarosław
trauma związana z ratowaniem samobójcy, bliska więź z tą osobą
Przygotowanie się do pójścia do szpitala. Zmniejszenie lęku i organizacja opieki po szpitalu. Zmniejszenie lęku przed śmiercią. Motywacja do leczenia operacyjnego.
Malwina
choroba nowotworowa, planowana operacja, duży lęk
Po przeprowadzonym pogłębionym wywiadzie oraz przeprowadzeniu testów psychologicznych diagnoza specyficznych czynników temperamentu utrudniających funkcjonowanie. Choleryczny melancholik. Zakłócenia w formowaniu się temperamentu - rodzice. Pacjent został przekierowany do psychoterapeuty psychodynamicznego oraz lekarza psychiatry.
Krystian
bardzo dużo emocji negatywnych. trudności w odczuwaniu emocji pozytywnych, brak możliwości poradzenia sobie z gromadzącymi się emocjami
Zadbanie o własne potrzeby. Spożywanie większej ilości posiłków. Wzmocnienie relacji z dziećmi. Odbudowa poczucia własnej wartości. Poszukiwania nowego partnera.
Krystyna
jadłowstręt, opieka nad nieuleczalnie chorącym dzieckiem, po rozwodzie
Zadbanie o podstawowe potrzeby. Zmniejszenie napięcia dotyczącego osiągania sukcesów i bycia najlepszym. Wzmocenienie poczucia własnej wartości. Nauczenie strategii radzenia sobie ze stresem. Polepszenie koncentracji i zanik objawów depresyjnych.
Lena
wyczerpanie szkołą, problemy z koncentracją i snem, brak spożywania posiłków, depresja
Nauczenie komunikacji w której pacjentka nie stawia siebie w roli ofiary. Wzmocnienie pewności siebie. Zakończenie związku. Zwrócenie uwagi na mężczyznę, który szanuje pacjentkę i docenia jej wartość. Dbanie o własne potrzeby w związku.
Marta
trudności w komunikacji swoich potrzeb, jąkanie, brak szacunku ze strony partnera
Nauczenie się budowania relacji wspierających. Poznanie nowych znajomych i uzyskanie od nich wsparcia. Czerpanie z tego emocji pozytywnych. Wzmocnienie relacji z chłopakiem pomimo ataków przyszłej teściowej.
Amelia
słabe relacje z przemocowymi rodzicami, rodzice po rozwodzie, mało relacji ze znajomymi, konflikty w związku
Wsparcie w założeniu zbiórki charytatywnej. Zmniejszenie lęku przed oceną rodziny i przyjaciół. Uzbieranie funduszy na leczenie. Pomoc w znalezieniu partnera, który akceptuje chorobę i jest dobrym człowiekiem, a także jest przystojny. Zmniejszenie blokad przed ponownym zaangażowaniem się. Przekierowanie pacjentki do psychoterapeuty zajmującego się traumami seksualnymi.
Irena
schizofrenia, trudności finansowe, brak partnera, duża przemoc seksualna, napaść - doświadczenia z przeszłości dotyczące mężczyzn
Przeanalizowanie całej sytuacji. Możliwość opowiedzenia o różnych stresujących sytuacjach w byłym miejscu pracy. Zadbanie o własne potrzeby. Odbudowanie relacji z bliską przyjaciółką.
Ewa
wyczerpanie i wypalenie zawodowe, trudności w pogodzeniu się z odejściem ze stanowiska, samotność
Po przeprowadzonym pogłębionym wywiadzie wszystkie problemy psychiczne i społeczne dotyczyły wystąpienia złożonego zespołu przewlekłej żałoby (kilka osób). Opiekun główny - babcia. Proces przerwany ze względu na wystąpienie ponownej żałoby po śmierci bliskiego.
Aurelia
trudności w relacjach, brak partnera, zespół przewlekłej żałoby, pojawianie się przewlekłych chorób fizycznych
Lepsze zrozumienie żony i jej potrzeb. Nauczenie wyrażania swoich potrzeb dotyczących spędzania wolnego czasu. Wzmocnienie relacji małżeńskiej.
Dariusz
trudności w małżeństwie, brak komunikacji. brak zaspokajania potrzeb, ryzyko rozwodu
Zmniejszenie objawów psychosomatycznych wynikających z toksycznej relacji. Zakończenie relacji. Wzmocnione poczucie własnej wartości. Zmniejszenie poziomu stresu. Nauczenie asertywności.
Irena
objawy psychosomatyczne, bóle całego ciała, duży stres
Całkowity zanik występowania ataków paniki. Zmniejszenie lęku w miejscach publicznych. Nauczenie strategii dzięki którym ma się większą kontrolę w miejscach publicznych.
Wiktoria
ataki paniki, trudności w funkcjowaniu w miejscach publicznych
Organizacja opieki nad rodzicami, Nauczenie strategii radzenia sobie, które są przydatne podczas opieki. Zaangażowanie siostry do pomocy.
Robert
umierająca matka i ojciec, trudności w opiece, załamanie nerowowe

Czasami sukcesem jest całkowite wyleczenie pacjenta, a czasami interwencja ratująca życie, bądź diagnoza i przekierowanie do odpowiedniego specjalisty.


Warto zgłosić się po pomoc do psychologa. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.