Tracker Posiłków dla Mężczyzn

Tracker Posiłków idealny do zastosowania do pacjentów z zaburzeniami odżywiania w celu kontroli zachowania. Poszerza samoświadomość ile pacjent je w ciągu dnia/tygodnia. Nie ma tabelki kalorycznej, ani wagi. Uwaga skupiona jest na posiłkach i wodzie.

Normą dla mężczyzn jest 10 szklanek (2,5 l), a dla kobiet 8 (2 l). Jedna szklanka to jeden kwadracik.


Standardowe problemy u pacjentów:

- ograniczanie spożywania wody powodujące zasłabnięcia, omdlenia, bóle głowy i złe funkcjonowanie (dodatkowe informacje z wywiadu, czy pacjent dużo spożywa kawy, która również odwadnia i podaż na wodę może być jeszcze większy, a pomimo tego pacjent ogranicza wodę)

- zaburzenia odżywania takie jak anoreksja, bulimia, czy jadłowstręt psychiczny atypowy doprowadzające do bezpłodności, złego funkcjonowania wielu układów w tym nerwowego czy krwionośnego, problemów trawiennych, prowadzące do trudności poznawczych, z pamięcią a także istnieje wysokie zagrożenie śmiercią poprzez powstanie wielu chorób wynikających z niedożywienia i odwodnienia.


Często prócz zaburzeń odżywania pojawiają się objawy:

- wyczerpania, wypalenia, złego funkcjonowania mózgu, zmęczenie, trudności w koncentracji niezwiązane z objawami depresyjnymi.


Złe funkcjonowanie pacjenta może wynikać z tendencji osobowościowych takich jak wysoka motywacja osiągnięć, czy ukierunkowanie na pracoholizm. Destrukcyjne działania mogą też pojawiać się w tendencjach samobójczych wtedy głodzenie się jest wynikiem zaplanowanym odebrania sobie życia. Ważne jest też wsparcie bliskich, odbudowa relacji i przywrócenie funkcjonowania społecznego. Wkrótce będą dostępne dodatkowe narzędzia na Naukowej Psychologii.

Podczas wywiadu diagnostycznego zawsze pytaj pacjenta, czy spożywa pokarm i pije. Czasami mogą być to lekkie zaburzenia niespełniające pełnych kryteriów diagnostycznych. Często pacjenci przebywający w długotrwałym stresie mają trudności z przyjmowaniem pokarmów. Proszę również wykluczyć medyczne przyczyny zaburzeń kierując pacjenta do lekarza w celu wykonania niezbędnych badań.


Proszę zanim przekażesz tracker pacjentowi o poprowadzenie psychoedukacji dotyczącej tego ile posiłków dziennie powinien spożywać człowiek, czym są przekąski, a czym normalne jedzenie i jak ważne jest picie wody oraz innych płynów. Każdą zmianę w trackerze nagradzaj. Jest on przeznaczony do prowadzenia przez cały proces u pacjenta. Pomaga w pracy z pacjentem nad refleksjami dotyczącymi spożywanego jedzenia i emocjami, które przy tym występują. Na początku stosowanie trackera bez zaleceń, następnie wprowadzanie zmian poprzez małe kroki. Tracker jest tylko dodatkiem i nie zastępuje terapii psychologicznej, innych ćwiczeń oraz oddziaływań.

Tracker posiłków jest w formie plików cyfrowych do wydrukowania - format PDF. Po zakupie możesz go drukować bez limitu. W celu potrzeby personalizacji odezwij się do Naukowej Psychologii. Pliki są własnością Naukowej Psychologii i objęte są prawami autorskimi. Pamiętaj o tym aby nie rozpowszechniać plików bez zgody firmy.

Plik zostanie wysłany zaraz po zakupie.

Newsletter - zapisz się - ruszamy na wiosnę