Pierwszy poradnik w Polsce przeprowadzający pacjenta przez cały proces operacji zmniejszający ryzyko wystąpienia zaburzeń i powikłań. Został opracowany przez psychologa.



Opis dla psychologów

E-book zawiera przedstawienie pozytywnego oraz negatywnego zestawu czynników, które występują w procesie dotyczącym operacji. Zestawy zostały opracowane na bazie przeglądu badań psychologicznych i na podstawie doświadczeń osobistych podczas opieki nad chorymi przez ponad 15 lat. Od otrzymania diagnozy od lekarza, poprzez przygotowanie się do operacji i powrót do równowagi psychicznej po wysoce traumatycznym pobycie w szpitalu. Analiza i adekwatne reagowanie na występujące stresory podczas całego procesu. Utrzymywanie motywacji i poczucia kontroli, dzięki warunkowaniu instrumentalnemu podczas oczekiwania w kolejce do szpitala. Profilaktyka wystąpienia zaburzeń psychicznych i zmniejszenie ryzyka śmierci.

Przedstawienie dwóch zestawów czynników, które znacząco oddziałują na zachowanie pacjenta oraz na podejmowane przez niego decyzje. Zadbanie o pozytywne czynniki z pierwszego zestawu. W całym e-booku znajduje się 83 ćwiczenia.

Zestaw pozytywnych czynników: wysoki poziom poczucia wewnętrznej kontroli + funkcjonalne strategie radzenia sobie + duże wsparcie społeczne + pożądane wsparcie społeczne + pozytywne czynniki zewnętrzne = emocje pozytywne + wysoka sprężystość psychiczna + szybsze odbicie się od traumy + niskie natężenie stresu + mniejsze koszty psychologiczne i emocjonalne. 

Zestaw negatywnych czynników: niski poziom poczucia kontroli wewnętrznej + dysfunkcjonalne strategie radzenia + małe wsparcie społeczne + brak wsparcia pożądanego + negatywne czynniki zewnętrzne = emocje negatywne + niska sprężystość psychiczna + wolniejsze/brak odbicie/a się od traumy + wysokie natężenie stresu + duże koszty psychologiczne i emocjonalne.

Opis omawianych zagadnień: poczucie wewnętrznej kontroli, funkcjonalne i dysfunkcjonalne strategie radzenia sobie, wsparcie społeczne, pożądane wsparcie społeczne, czynniki zewnętrzne, emocje pozytywne i negatywne, natężenie stresu, koszty psychologiczne i emocjonalne, warunkowanie instrumentalne, motywacja i plany implementacyjne.

E-book jest napisany w formie poradnika dla pacjentów wybierających się na operację jednak zawsze można wykorzystać te treści do pracy z pacjentem. Autorka wykorzystuje poszczególne ćwiczenia oraz teorie do pracy w swoim gabinecie psychologicznym.

Zawiera on 624 strony, 83 ćwiczenia, Dziennik radzenia sobie ze stresem, Planer Pacjenta i Planer odbicia się od traumy. E-book ma na celu również zapobieganie wystąpieniu u pacjentów przepukliny oraz innych powikłań, pojawiających się w wyniku zbyt szybkiego powrotu do codziennych obowiązków po przebytej operacji, a także poradzenie sobie z negatywnymi emocjami po utracie sprawności. Jest również osobny rozdział dotyczący opieki nad chorym.

E-book pomaga psychologowi w prowadzeniu pacjenta w nurcie humanistycznym i behawioryźmie, a także zawiera w sobie inne dziedziny psychologii takie jak zdrowia, stresu, traumy, relacji, czy motywacji.

Opis dla pacjentów

Dostałeś/aś skierowanie do szpitala na operację? Jesteś już umówiony/a na termin? A może za bardzo przeraża Cię myśl związana z operacją i jesteś całkowicie zablokowany/a?

Napisałam tego e-booka z myślą o osobach, które wybierają się na operację oraz opiekunów, którzy zajmują się chorymi.

E-book przeprowadza przez cały proces od momentu otrzymania diagnozy od lekarza, zapisania się na zabieg, pobytu w szpitalu, powrotu do domu, aż do czasu gdy pacjent powróci do równowagi psychicznej oraz fizycznej. Napisałam go na podstawie własnych doświadczeń i moich bliskich, rozmowy z pacjentami, badań psychologicznych oraz wiedzy coachingowej.

Znajdziesz w nim wszystko to co powinieneś/powinnaś wiedzieć wybierając się do szpitala. Jak się przygotować? Jak masz sobie radzić ze stresem i traumą pooperacyjną? Jak opiekować się bliską osobą po powrocie ze szpitala? Jak zmotywować siebie i bliskich, aby zapisać się na termin? Jak zmniejszyć u siebie poziom lęku? Jak poradzić sobie z ciężką diagnozą? Co wpływa na szybki powrót do równowagi psychicznej po przeżyciu traumy?

Na te i wiele innych pytań odpowie Ci jeden e-book. Znajdziesz w nim również ćwiczenia, dzięki którym prościej przejdziesz przez cały ten proces. Czytając i wykonując ćwiczenia masz o wiele większe możliwości do tego, aby szybciej wyzdrowieć i zachować równowagę psychiczną. Korzystniej również przejdziesz przez cały proces realizacji celu operacja.

Nie musisz sam/a przechodzić przez cały ten proces i martwić się o to co Cię czeka.

Dzięki temu e-bookowi będzie Ci ze wszystkim prościej i przygotujesz się na kryzysowe sytuacje, które mogłyby Cię spotkać. Poznasz również zestaw czynników pozytywnych, dzięki którym zmniejsza się natężenie stresu i szybciej odbija się traumy. Skuteczniej poradzisz sobie ze stresem oraz traumą za pomocną metod opartych na badaniach.

Wierzę, że każdy może osiągnąć ustalony przez siebie cel. Czasami potrzeba, tylko więcej energii, czasu i kosztów, jednak wszystko da się osiągnąć. Wystarczy dobrze się do tego przygotować. Im lepiej się do tego przygotujesz, tym mniejsze koszty poniesiesz i szybciej osiągniesz swój cel.

Pomogę Ci w ustaleniu i realizacji celu operacja.

E-book przeprowadzi Cię przez cały ten proces. Dasz sobie radę. Wierzę w Ciebie.

Autorka mgr Katarzyna Garlicka psycholog, coach, trener

Absolwentka 5-letnich jednolitych studiów magisterskich Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Doświadczenie zdobywała: Poradnia Zdrowia Psychicznego w Novum-Med, Poradnia Zdrowia Psychicznego Teraply.pl w Katowicach, Poradnia Zdrowia Psychicznego w Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień AL-MED w Wodzisławiu Śląskim, Archidiecezjalnym Domu Hospicyjnym św. Jana Pawła II w Katowicach, SPZOZ Repty – Górnośląskim Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, Fundacji KIS Leonardo i Małopolskim Centrum Profilaktyki w Krakowie. Na studiach była również tutorką w Akademii Przyszłości gdzie wzmacniała poczucie własnej wartości u dziecka, prowadziła również szkolenia dla tutorów i była asystentką ds. szkoleń na region katowicki. Zarządzała, jako liderka klubem GIC ponad 150 inwestorów w Krakowie prowadząc wystąpienia oraz coaching. Zajmowała się również organizacją i współprowadzeniem warsztatów oraz spotkań praktyków rozwoju osobistego MeetPRO. Wspierała procesy organizacyjne dotyczące różnych Targów w Krakowie. Jest autorką e-booka, który przeprowadza przez cały proces operacji zachowując przy tym równowagę psychiczną u pacjenta: Operacja – jak sobie z nią poradzić? Na konsultacjach pomaga przygotować się psychicznie do operacji i zabiegu chirurgicznego chroniąc przy tym pacjenta przed wystąpieniem zaburzeń psychicznych. Prywatnie zajmuje się od ponad 15 lat chorymi przewlekle - niepełnosprawnymi. Posiada również doświadczenie zawodowe w opiece nad chorującymi przewlekle posiadającymi diagnozę nieuleczalnej i postępującej choroby prowadzącej do niepełnosprawności oraz śmierci. Podczas studiów przeprowadzała badania magisterskie wśród lekarzy zabiegowych i niezabiegowych dotyczące sprężystości psychicznej, poczucia kontroli i radzenia sobie ze stresem zawodowym.

 

Kieruje się w swojej pracy nurtem humanistycznym opartym na współpracy, empatii, szacunku i poszukiwaniu rozwiązań problemów życiowych dostosowanych do potrzeb pacjentów. Wierzy w to, że pacjent posiada wszelkie zasoby do tego, aby żyć w dobrostanie psychicznym niezależnie od czynników zewnętrznych. Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie uwzględniając jego wartości życiowe, cele, osobowość oraz motywacje. Wykorzystuje również różne rodzaje psychologii: stresu, osobowości, motywacji, społeczną, relacji, pozytywną, traumy, pracy oraz behawioryzm.

 

Kieruje się otwartością, uważnością i tolerancyjnością dla każdego pacjenta. Wspiera w procesie dochodzenia do równowagi psychicznej po przebytych traumach oraz zakańcza patologie żałoby (zespół przewlekłej żałoby) trwającej dłużej niż 12 miesięcy. Wspiera w ciężkich momentach życiowych i pomaga pokonać blokady psychiczne w podejmowaniu się działań zmieniających różne obszary życia.

Spis treści

Kim jestem - 3

Wprowadzenie - 13

 

Rozdział 1 Przed operacją

1.1 Planowana operacja vs. nagły zabieg - 26

1.2 Nowotwory łagodne, a nowotwory złośliwe - jak sobie poradzić po wykryciu guza do wycięcia? - 33

1.3 Kilka słów o innego rodzaju operacjach i zabiegach - 42

1.4 Skąd czerpać motywacje do umówienia się na operację? - 48

1.5 W jaki sposób wybrać najlepszy szpital w którym chcemy mieć operację? - 72

1.6 W jaki sposób się zmobilizować do tego, aby nie przekładać terminu? - 80

1.7 Jak zorganizować swoje życie gdy mamy już ustalony termin operacji? - 88

1.8 Co ze sobą zabrać do szpitala? - 113

1.9 Jakie przeszkody możemy napotkać podczas realizacji celu? - 130

 

Rozdział 2 Pobyt w szpitalu

2.1 Jak sobie poradzić będąc pierwszy raz w szpitalu? - 143

2.2 Jedzenie w szpitalu - 157

2.3 Wywiad i badania - 164

2.4 Lęk przed znieczuleniem – jak sobie z nim poradzić? - 171

2.5 Jak się przygotować psychicznie do znieczulenia? - 175

2.6 Jak sobie poradzić, gdy jutro mamy operację? - 182

 

Rozdział 3 Zaraz po operacji

3.1 Wybudzenie na sali operacyjnej, na sali pooperacyjnej, czy na oddziale? - 191

3.2 Wenflon, cewnik, dren i inna aparatura – jak sobie poradzić po podłączeniu? - 196

3.3 Co pomoże Ci stanąć na nogi zaraz po operacji? - 200

3.4 Po co żyje? Twoja motywacja do szybkiego powrotu do zdrowia - 207

 

Rozdział 4 Powrót do domu

4.1 Jak sobie poradzić z traumą pooperacyjną? - 214

4.2 Stan psychiczny i fizyczny po operacji – jak sobie poradzić z utratą sprawności i atrakcyjności? - 226

4.3 Jak uchronić się przed przywoływaniem traumatycznych wydarzeń? - 249

 

Rozdział 5 Czas leczy rany

5.1 Jak zadbać o ciało i psychikę w pierwszych tygodniach po operacji? - 255

5.2 Jak sobie radzić ze stresem podczas procesu zdrowienia? - 268

5.3 Jak sobie poradzić z powrotem do równowagi psychicznej po przeżyciu traumy? - 301

 

Rozdział 6 Nowy tryb życia

6.1 Długotrwały stres w wyniku wydłużonego procesu leczenia - jak sobie z nim poradzić? - 330

6.2 Ciężka diagnoza - jak poradzić sobie z wykrytą chorobą? - 364

6.3 Utracona sprawność - jakie masz możliwości? - 384

 

Rozdział 7 Bliscy

7.1 Jak pomóc rodzinie i bliskim kiedy przeżywają Twoją chorobę? - 414

7.2 Jak przekonać bliską osobę do zapisania się na operację? - 419

7.3 Jak wspierać bliską osobę, która wybiera się na operację? - 441

7.4 Jak opiekować się bliską osobą, która wróciła do domu po zabiegu? - 462

 

Rozdział 8 Podsumowanie celu operacja

8.1 Pozytywne i negatywne aspekty zrealizowania celu - 490

Zakończenie - 516

 

Materiały dołączone:

Spis ćwiczeń - 518

Słownik pojęć - 525

Dziennik radzenia sobie ze stresem - 545

Planer pacjenta - 557

Planer odbicia się od traumy - 583

Literatura - 610

Notatki - 620

mgr Marcin Maćkowiak - psychoonkolog, psychotraumatolog, psycholog zdrowia

Rozdział 1 Przed operacją

 1.2 Nowotwory łagodne, a nowotwory złośliwe – jak sobie poradzić po wykryciu guza do wycięcia? 

Niniejszy fragment jest zdecydowanie bardzo praktycznym i pożytecznym punktem widzenia wiedzy i doświadczenia.

Napisany w sposób możliwie prosty, co nie znaczy, że mocno uproszczony. Prostotą w całym rozdziale jest pieczęć prawdy i empatii.

Myślę, że śmiało można potraktować jako pewnego rodzaju repetytorium emocji. Takich, których nie wiemy, a się spodziewamy.

Początek rozdziału jest iskierką nadziei, dobrego i pozytywnego myślenia, aby nie bać się tego, co jeszcze nie zostało zbadane, ocenione. Pewnego rodzaju wsparcie emocjonalne.

Prosty, ale jasny i przejrzysty język (nie język typowo medyczny / chirurgiczny) daje możliwość ukojenia tego, co jest niezrozumiałe.

Artykuł ukazuje sens tego, że nie wolno się poddać, nie wolno rezygnować, a ważne i istotne jest to, aby walczyć, działać i szukać pomocy czy to w innych ośrodkach, czy to u innych lekarzy specjalistów. Zawsze ważny jest ten czas i to leczenie.

Skupienie się na tym, że nie ma co wracać do przeszłości, tam już byliśmy… trzeba i należy skupić się na tym, co jest tu i teraz… zawsze, ale to zawsze wierzyć, działać i walczyć o to, co jest najpiękniejsze i najważniejsze w naszym życiu… czyli o życie.

Dzielić nadzieję, na „nadziejki”... ale wierzyć zawsze, że nigdy nie jesteśmy sami z tym wszystkim… Poza tym zawsze stosować piękną sentencję, że „trzeba być dobrej myśli – bo po co być złej” – (S.Lem).

Z najlepszymi życzeniami bliskości, dobroci i serdeczności dla każdego pacjenta, który teraz waha się i jest na drodze leczenia onkologicznego.

mgr Dominika Pawlak - psycholog, twórca pomocy terapeutycznych

E-book „Operacja - jak sobie z nią poradzić?” autorstwa Katarzyny Garlickiej jest bardzo obszerną publikacją. Zawiera on ponad 600 stron, na których można znaleźć solidną porcję psychologicznej wiedzy na temat wzmacniania odporności psychicznej osób, które przygotowują się do operacji, zostały jej poddane lub zakończyły proces leczenia operacyjnego.

Katarzyna Garlicka obecnie pracuje jako psycholog, coach, trener. W swojej karierze zawodowej kieruje się podejściem humanistycznym co daje się zauważyć w jej publikacji. Bardzo mocno wspiera osoby w procesie pokonywania przeszkód, wyznaczania celów i ich osiągania. Autorka podzieliła swojego ebooka na osiem rozdziałów, które strukturyzują go w bardzo przejrzysty sposób.

Pierwszy rozdział dotyczy planowania i podjęcia decyzji o poddaniu się operacji. W tym rozdziale porusza takie tematy jak: wybór szpitala, termin operacji, co zabrać ze sobą do szpitala. Dodatkowo wśród praktycznych informacji pojawia się wątek pracy nad samym sobą, gdzie czytelnik może przystąpić do ćwiczeń mających na celu wzmocnienie motywacji do umówienia się na operację, czy poznania sposobu na przeorganizowanie swojego dotychczasowego życia.

W kolejnych rozdziałach autorka porusza takie tematy jak: pobyt w szpitalu, czas po operacji, proces rekonwalescencji. W każdym z rozdziałów pojawiają się podtytuły „Wskazówka”, które bezpośrednio komunikują osobie chorej, co należy zrobić w danym momencie. Ostatnie cztery rozdziały poruszają tematy pracy nad samym sobą, szczególnie nad potrzebą zaopiekowania się sobą po operacji oraz wzmacniania dotychczasowych zasobów.

Autorka w tych rozdziałach napisała aż czterdzieści dwa ćwiczenia do pracy własnej.

Moim zdaniem e-book ma dużą wartość edukacyjną i może być uznany za wzorcowy poradnik dla osób zmagających się z trudnościami wynikającymi z konieczności podjęcia się leczenia operacyjnego. Dodatkowo ta publikacja może być przydatna dla specjalistów zdrowia psychicznego, którzy chcieliby lepiej zgłębić tematykę trudności, z jakimi zmagają się osoby w kryzysie zdrowotnym.

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Publikacja zawiera praktyczne wskazówki, merytoryczną wiedzę naukową z zakresu psychologii, psychoedukacje oraz ćwiczenia do wykonania samodzielnie. Poleciłabym ją swoim pacjentom, którzy są w momencie podjęcia decyzji o leczeniu operacyjnym, jak i osobom, które mają tę decyzję już za sobą.

mgr Agnieszka Zielińska psycholog, biolog

E-book pt. „Operacja- jak sobie z nią poradzić?” autorstwa Katarzyny Garlickiej jest jedną z niewielu książek przeznaczonych i skierowanych bezpośrednio do chorych i ich rodzin. Składa się z 8 rozdziałów przeprowadzających pacjenta i jego rodzinę przez okres przed operacją, pobyt w szpitalu oraz czas po operacji. Każdy z rozdziałów zawiera informacje teoretyczne oraz zestaw zadań i ćwiczeń do wykonania. Ciekawym pomysłem jest fakt, iż ćwiczenia można wykonywać nie tylko po wydrukowaniu poszczególnych stron, ale także online. W książce znajdziemy również zestawienie pozytywnych i negatywnych czynników, które wpływają na proces przygotowania do operacji i pobytu w szpitalu oraz czas powrotu do zdrowia. E-book zakończony jest słownikiem trudniejszych i mniej zrozumiałych dla laika terminów psychologicznych.

Po przeczytaniu całości da się zauważyć, że książka została napisana przez osobę, która temat zna nie tylko z teorii, ale sama przeszła przez proces zdrowienie po operacji. Pozycja jest silnie nacechowana słownictwem i sposobem działania coacha. To z jednej strony dobrze, bo ma niesamowite właściwości motywujące do działania, ale z drugiej strony, jeśli trafi do osób o znacznie obniżonym nastroju lub chorujących na depresje albo do potocznie mówiąc – pesymistów, może zostać odebrana jako zbyt nachalna i zbyt mało realistyczna. Takie osoby czasem z niechęcią lub wręcz wrogością mogą podchodzić do rad typu: „ Możesz wszystko, musisz tylko chcieć!”. Wtedy podręcznik ten mógłby być jednym z elementów podczas współpracy pacjenta z psychologiem.

Ogólnie, pozycja Katarzyny Garlickiej powinna znaleźć się w biblioteczce każdego psychologa szpitalnego, ponieważ z jej pomocą można przeprowadzać świetne spotkania z pacjentem i bliskimi chorego, podczas których psycholog może wspierać się zarówno tekstami z książki, jak i ćwiczeniami.

Treści przemyślane, ułożone w chronologiczna całość, szata graficzna elegancka i nie nachalna. Moim zdaniem pozycja, której brakowało na rynku!!

Zadbaj o swoje zdrowie - otrzymaj e-book już dziś